Növényvédőszer fogalma:
Gyakorlati növényvédelmi feladatok kivitelezésére alkalmas készítmény, (hatóanyag (ok) és egyéb anyagok), gyakorlatban a termesztett növények természetes ellenségeiktől való védelmét szolgáló technológia meghatározását és megvalósítását jelenti.
Peszticidek:
Növényvédő szerek, állategészségügyben, közegészségügyben és háztartásokban használt károsítókat ölő szerek.
A fenti két csoportba tartozik minden olyan mesterségesen szintetizált szer, amely alkalmas a haszonnövények, termények és termékek biotikus károsodásának gátlására.
Növénykondicionálók:
Olyan biostimulánsok amelyek a növényeket, vetőmagokat vagy a talajt kezelve oly módon hatnak a növény fiziológiai folyamataira, hogy előnyösen befolyásolják a növények növekedését, biotikus és abiotikus stressz tűrő képességét.
A növényeknek a tápanyagforgalmát a trágyaféleségektől eltérő abiotikus stressz tűrő képességét pedig a növényvédő szerektől eltérő módon befolyásolják előnyösen.
EU-n belül, de kívül is (USA, Japán) egyre inkább fontos a növényvédő szer maradék (metabolit) mentes élelmiszerek előállítása. Ez irányú törekvése a jogalkotónak kézzel fogható a tiltólistán szereplő hatóanyagok gyarapodásával. (foszforsav-észterek, neonikotinoidok,). Fogynak és még inkább fogyni fognak az alkalmazható szerek a növényvédelmi munkálatok során. (Nurelle D) Miközben a növényeket meg kell védeni a betakarításig és azután is, a lehető legnagyobb profitabilitás mellett.
A fentebb ismertetett okok miatt fejlesztették ki ezt a két új terméket, amelyek felhasználói és kísérleti tapasztalatok alapján új típúsú, növény kondícionálási feladatok ellátására is alkalmasak.
A Plan Tonic-ot és Soil Tonic-ot, egy –a növényvédelemben jártas cég megbízásából- egy Magyar kutatókból és mérnökökből cég fejlesztette (2011) ki és gyártja azóta is.
Ökológiai növénytermesztésben való (BIO) engedéllyel is rendelkeznek. Validált analitikai módszereken keresztül létrejött termékek, minőségbiztosítási rendszerrel ellátott gyártási folyamatok van mögöttük.
Hatásmechanizmusát (részben) tekintve a növényi immunválaszokkal magyarázható mely hatást a növényben az PR-fehérje (pathogenesis realated) indukál. Tehát nem közvetlenül a kórokozóra hatnak, mint a hagyományos peszticidek, (ezen oknál fogva nem alakulhat ki a hatóanyag rezisztencia) hanem a növény saját védekező rendszerét aktiválják, erősítik ezzel mintegy felkészítve a növényt a kórokozók támadására. Két típusú rezisztenciáról beszélhetünk.
1/ Szisztemikus szerzett rezisztencia SAR (Systemic Acquired Resistance) amit élettani immunitásnak is szoktak nevezni.
2/ Indukált szisztemikus rezisztencia, mely területeket közel száz éve (Chester (1933) műve (The Problem of Acquired Physiological Immunity in Plants) kutatnak a molekuláris biológiában és genom vizsgálatokban.
A SAR kiváltásának egyik formája a növényi kivonatok használata. A SAR aktivátorok általában nem specifikusak, általános rezisztenciát indukálnak a kórokozók széles köre ellen a taxonómiailag egymástól távolálló növényekben is.
Ezen tények alapján készült a Plan Tonic növénykondicionáló és a Soil Tonic talajkondicionáló termékek.
Magyar viszonylatban a hatástartam vizsgálatok NAIK (Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ) kirendeltségeken is bizonyított. (Újfehértó, Kecskemét, Mosonmagyaróvár) Mint ahogyan a Béta-Kutató Intézetnél (Sopronhorpács) is hozta a beállított kísérletek során a megfelelő eredményeket.
Nemzetközi viszonylatban az Osztrák növény orvosi kamara kísérletei is pozitívan zárultak Soil Tonic G és E viszonylatában, ismert és kevésbé ismert talajfertőtlenítő szerekkel szemben!
Az eddigi munkák és gyakorlati alkalmazások (6 év kísérleti és nagyüzemi eredményei) már biztos technológiák kialakulását tette lehetővé mindkét szer esetében, bármilyen haszonnövényen történő alkalmazás során. A tapasztalatok azt mutatják, hogy kiváltható a gombaölő szerek és rovarölő szerek jelentős része, a Plan Tonic és Soil Tonic technológia betartása mellett. Amely során még cca. 10%-os terméstöbblettel is számolhatunk. A közel 10%-os vagy azt esetenként még meg is haladó terméstöbbletet a fentieken kívül még a termékekben található mikro és makro elemeknek is köszönhető. A tápanyagok biokémiai kötésben találhatóak olyan mennyiségben és összetételben, ahogyan az anyatermészetben is előfordul. Ezért a növények számára egy könnyen hozzáférhető tápanyag koktélt is tartalmaz.
Plantonic:
A termék fő alkotó elemei a csalán (Urtica) vizes, és fűzfavessző (Salix) napraforgó olajos extrakciója. Ezen természetes anyagok megfelelő arányos nyesedékéből nagy nyomáson, és vákuum segítségével minden anyag kioldódik. Makro és mikroelemek, hormonok sora áll az élő növény rendelkezésére a megfelelő természetes biológiai egyensúlyban és kötésben.
Ismert a növények természetes immunválasza a biotikus behatások során, azonban ezen folyamatok kialakulásához több időre van szükség a fertőzés elterjedésének gyorsaságához képest. A fertőzés mechanizmusa során a sebzést követően, vagy a gázcsere nyílásokon keresztül történő behatolás után akár hat óra is elégséges a teljes szétterjedéshez a növény szervezetében. Az immunvállasz kialakulása ennél több időt vesz igénybe így a növény csak nagy veszteségek árán tud kijönni a penetrációból. Esetenként a súlyosságát tekintve ez letális is lehet a növény számára.
Azonban, ha a növényt felkészítjük az esetleges támadásra, ha azt sugalljuk neki, hogy mindjárt nagy baj lesz akkor az immunvállasz kialakulásához sokkal kevesebb idő is elég, ha egyáltalán be is tud következni a fertőzés.
Az abiotikus tényezőkkel szemben is fokozza a növény ellenállását, növénykondicionálás révén.
A Plan Tonic eddig megismert „induktorai” a következőek:
- Szalicilsav,
- Jazmonsav,
- Etilén.
Szalicilsav:
Olyan béta-hidroxilsav ahol az OH és COOH (karboxil) csoportok szomszédos helyzetűek.
1828-ban Johan Buchner müncheni gyógyszerész izolálta fűzfakéregből. Sárgásszínű keserű anyag szalicilnek nevezte el fűzfa (Salix) után.
Növényi hormon!
Olyan fitohormon amely fontos szerepet játszik a növény fejlődésében.
- fotoszintézisben
- növényi légzésben
- ionfelvételben és transzportban
- speciális szerepe van a növényi levelek anatómiájában
- kloroplasztisz szerkezetében
- endogén jelátvivő molekula a növényi kórokozók elleni védekező mechanizmusban
Jázmonsav:
Növényi sebzés során egy mechanizmus lép működésbe.
Az aktiválódó lipáz hatására linolénsav szabadul fel a sérült sejtfalszakaszokból, ez pedig jázmonsav képződésére használódik fel. A jázmonsav hatására aztán aktiválódnak a proteinázgátló fehérjemolekulák génjei, a sérülés helyén az állati fehérjeemésztő enzimek (a tripszin és a kimotripszin) működését leállító növényi gátlóanyagok keletkeznek, amelyek emésztési zavart okoznak a növényevőben. (…) Ezekkel párhuzamosan a jázmonsav egy részéből illékony metil-jázmonát keletkezik, amely a levegőben terjedve átjut a szomszédos növényekbe. A légtérben zajló vegyi kommunikációval a sérült növény riasztja szomszédait, hogy azok idejében felkészülhessenek egy esetleges támadásra.
A Jázmonsav olyan folyamatokat indít be a növényben, melynek eredményei a károsítók gátlásához vezetnek. Pl.: olyan anyagok termelődését serkenti a növényben, ami odacsalogatja a kártevő rovar ragadozóit, vagy megakadályozzák a petelerakást, esetenként riasztó repellens hatást váltanak ki.
Izonikotinsav:
Aktiválja a SAR-t és gondoskodik a patogének széles köre elleni rezisztenciáról. Szerkezete jelentős hasonlóságot mutat a Szalicilsavéhoz, ezért jelentős immunaktivátor.
Több kutatás is megerősítette a szalicil és jázmonsav-hoz köthető védekezést. (Thomma et al., 1998, McDowell és Dangl, 2000, Ton et al., 2002)
A növényekben jelen van egy jázmonsav / etilén / és szalicilsav / jázmonsav szignálon keresztül működő indukálható rezisztencia mechanizmus.
Soiltonic:
Hatóanyagai a növényi terpének.
A növényekben kb. 15000 ismert Terpenoid vegyület fordul elő, és még számos fog meghatározásra kerülni.
Képviselőik között megtalálunk membránépítőket (szterolok), növényi hormonokat (ABA, gibberellinek, brasszinoszteroidok), járulékos pigmenteket (karotinok és xantofillok), az elektrontranszport láncok tagjait (plasztokinonok, ubikinonok, fillokinon), a patogének és a rovarok elleni védekezés komponenseit, növény-növény, növény-állat kommunikációban szerepet játszó, szaporodásban közreműködő vegyületeket.
A Soil Tonic-ban található hatóanyag jelentős bőrirritatív hatással bír. Hatását is ezen keresztül fejti ki a talajlakó kártevőkkel szemben, abszolút kellemetlen közeget teremtve, ugyanakkor a növényi gyökérrendszerre pozitív hatást gyakorolva. (Védőfelszerelés használata indokolt az esetleges allergén reakciók elkerülése végett!)
Ezen kívül az UV B sugárzás elleni fényvédő faktor hatása van (Soil Tonic E), ezzel megnöveli a klorofil-a és klorofil-b koncentrációját.
A zeolit, mint vivőanyag a Soil Tonic G esetében még magában foglalja annak pozitív hatásait is. Puffer növelő, vízháztartást kedvezően befolyásoló és ioncserélő hatásfokozó anyag. Természetes eredetű K, Si, Mg, Ca, Mn, Zn, forrás.
Irodalom:
Gáborjányi Richárd és Királyi Zoltán
Molekuláris növénykórtan Támadás és védekezés 2007 Agroinform
http://real-d.mtak.hu/305/4/SzalaiGabriella_5_Mu.pdf
https://szie.hu/file/tti/archivum/Korosi_Katalin._disszert.pdf
https://www.researchgate.net/profile/Attila_Adam/publication/309242312_A_szisztemikus_szerzett_rezisztencia_jelatvitele_eredmenyek_es_kihivasok/links/58071fb008ae0075d82c7c20.pdf
https://docplayer.hu/1124022-12-fodorpataki-szigyarto-a-novenyek-okofiziologiajanak-alapjai.html
https://portal.nebih.gov.hu/documents/10182/905966/Csal%C3%A1n.pdf/af7bcfab-0b14-4631-a127-b9b783a14519